Competitions Results

The Turners’ Company 2016 Competitions were held on Tuesday 11 October.

COMPETITIONS

A  Masters Open Competition (Plain turning)

B  Masters Open Competition (Ornamental turning)

C  Felix Levy Open Competition

D  2016 Open Themed Competition

E  Ray key Competition

F  Lady Gertude Crawford Competition

G  Fred Howe Competition

H  HE Twentyman Competition

J    Polelathe Turning Competition

K   AWGB Plain Turning Competition (Senior)

M  Bert Marsh Plain Turning Competition (Novice)

N  Bert Marsh Plain Turning Competition (Open)

COMPETITION RESULTS

A  Masters Open Competition (Plain turning)

Prizes donated by the Worshipful Company of Turners

1st Prize:  Colin Priddy (A1)
2nd Prize:  Margaret Garrard (A8)
3rd Prize:  Maggie Wright (A9)

B  Masters Open Competition (Ornamental turning)

Prize donated by the Worshipful Company of Turners

1st Prize:  Paul Coker (B1)

C  Felix Levy Open Competition

Prizes donated by the Worshipful Company of Turners

1st Prize:   Andrew Mason (C3)

2nd Prize:  Sally Burnett (C39)

3rd Prize:   Roy Weare (C45)

D 2016 Open Themed Competition

robert-sorby-logo-copy

 

Prizes donated by Robert Sorby

1st Prize:   Louise Hibbert (D9)

2nd Prize:  Margaret Garrard (D19)

3rd Prize:   Joseph Bloor (D23)

Commended:  Stuart King (D27)

E  Ray Key Youth Turner Competition

crown-tools-logo-copy

 

 

Prizes donated by Crown Hand Tools

1st Prize:  Thomas Streeter (E1)

2nd Prize:  Macaulay Watkins (E4)

3rd Prize:   Leon Hayward (E3)

F  Lady Gertude Crawford Competition

Prize donated by Woodturning Magazine

Gold Medal:   Richard Hoodless (F2)

G Fred Howe Competition

Prize donated by Woodturning Magazine

Gold Medal:   Peter Johnson (G2)

H  HE Twentyman Competition

Prize donated by Woodturning Magazine

Gold Medal:   Maggie Wright (H7)

J   Polelathe Turning Competition

record-power-logo

 

Prizes donated by Record Power

Gold Medal:   Terence McSweeney (J13)

Silver Medal:   Michael Ashton (J18)

Bronze Medal:  Olvin Smith (J5)

K  AWGB Plain Turning Competition (Senior)

axminster-atm_logo_120

 

 

Prizes donated by Axminster

Gold Medal:  Darren Breeze (K33)

Silver Medal:   Margaret Garrard (K34)

Bronze Medal:  Colin Priddy (K3)

Commended:  Marcel van Berkel (K15), Malcolm Thorpe (K27) and Andrew Mason (K4)

L  AWGB Plain Turning Competition (Junior)

henry-taylor-diamiclogo-copy

 

 

Prizes donated by Henry Taylor Tools

Gold Medal:   Macaulay Watkins (L4)

Silver Medal:   Thomas Streeter (L14)

Bronze Medal:  Matt Underwood (L7)

M  Bert Marsh Plain Turning Competition (Novice)

Prizes donated by the Worshipful Company of Turners

1st Prize:  Andrew Mayer (M13)

2nd Prize:  Andrew Mayer (M9)

N  Bert Marsh Plain Turning Competition (Open)

Prizes donated by the Worshipful Company of Turners

1st Prize:  Patricia Spero (N1)

2nd Prize:  David Batchelor (N3)

 


2014 Competitions

The 2014 Competitions were held in Apothecaries’ Hall, one of the oldest and most impressive Livery Halls in the City of London, dating back to 1672.

See the news section for a report on the event.